+48 18 26 523 79

[email protected]

Orawska Bibiloteka Publiczna

ul. Sobieskiego 13
34-480 Jabłonka

pon, wt, czw, pt: 800 - 1700
śr: 800 - 1600
sob: 900 - 1400

Wydarzenia

„Orawskie gawędy źródłem inspiracji” Spotkanie autorskie z Ireną Grobarczyk

Orawskie Spotkania IRENA GROBARCZUK31Spotkanie z panią Ireną Grobarczyk to kolejne wydarzenie z cyklu „Orawskie spotkania z baśnią, legendą, wierszem i gawędą”

Irena Grobarczyk – coroczna laureatka Konkursu Literackiego im. Piotra Borowego, autorka gawęd zebranych w publikacjach takich jak: „Gawędy Orawskie”, „Kany te casy” w których autorka z sentymentem wraca do dawnej Orawy. Z humorem i refleksją pokazuje dzisiejszą Orawę przekazując najważniejsze dla nas wartości. Swoje utwory pisze gwarą i wpisuje się w jej pielęgnowanie jako jeden z elementów naszej kulturowej tożsamości.

Autorka w bardzo ciekawy sposób opowiadała młodzieży o swoim  życiu, inspiracji do pisania, o pierwszych gawędach, które napisała z konieczności, żeby uczennica mogła pojechać na konkurs. Zachęcała młodych, aby próbowali pisać, a swoje prace przysyłali na Konkurs Literacki im. Piotra Borowego. Spotkanie przeplatane było czytaniem gawęd przez autorkę i przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Uczestniczyli w nim uczniowie klas siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Jabłonce.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zdjęcia

Harmonogram przesłuchań XLII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka.

W załączniku przedstawiamy harmonogram przesłuchań XLII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka.

Etap gminny – 07.12.2021 r. OCK w Jabłonce.

O godz. 9.00 przesłuchiwani są uczniowie ze szkół: Orawka, Chyżne, Podwilk, Zubrzyca Dolna, Zubrzyca Górna.

O godz. 10.30 uczniowie ze szkół: Jabłonka, Jabłonka-Bory, Lipnica Mała.

Kategoria I.

Kategoria II.

Kategoria III-IV

LEGENDY PĘDZLEM MALOWANE

plakat orawskie spotkanie 2022 ostateczne Antolak mZapraszamy do udziału w spotkaniu  „Legendy pędzlem malowane”. Wydarzenie to realizowane jest w ramach zadania „Orawskie spotkania z baśnią, legendą , wierszem i gawędą”. Jest ono skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Elementy przeczytanej baśni lub legendy będą przenoszone wybraną techniką na przygotowane materiały. Spotkanie poprowadzi artysta plastyk pani Karolina Reckziegel-Antolak.Projekt Dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

„Moralność Pani Dulskiej” w Jabłonce

DSC 023604.09.2021 o godz. 1000 w parku przy fontannie, przy pięknej pogodzie odbyła się X jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Wydarzenie  objęte honorowym patronatem pary prezydenckiej  rozpoczęło się odczytaniem listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Fragmenty utworu G. Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej” przygotowane przez panią Anetę Bylicką, czytali członkowie zespołu „OwCoK” oraz osoby z publiczności, które rewelacyjnie wcieliły się w role m.in. pani Dulskiej, Zbyszka, Meli, Hesi czy Hanki.

Czytane fragmenty przeplatane były muzyką orawską w wykonaniu tegoż zespołu.

Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze.

Dziękujemy zespołowi „OwCoK” za zaangażowanie w to wydarzenie.      Zdjęcia